а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сакање

(едн.) сакањето
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 6653
1. (се) сака
Англиски: liking Албански: dashje
2. волја, желба
Англиски: will Албански: dëshirë, vullnet
Употреба: Архаизам , Книжевен збор
Примери:
И било сакањето божје - умрела жената.