а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сакати

сакатат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 29575
1. Повредува рака или нога.
Англиски: mutilate, disable Албански: sakatos
Употреба: Медицина
Примери:
Од ден на ден тие сакатат.
2. повредува, расипува
Англиски: disfigure Албански: lëndoj, sakatos
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тие само го сакатат градот.
Сакати дело.