а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сакаска

мн. сакаски
Вид збор: Именка, женски род
Тиква со долгнавеста форма.
Англиски: pumpkin Албански: lloj kungulli
Употреба: Ботаника , Разговорно