а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

саканик

мн. саканици
Вид збор: Именка, машки род
Сакан човек, љубовник, миленик
Англиски: lover
Примери:
И таа си имаше саканик.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи