а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сакалдиса

сакалдисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 44393
1. Предизвика некому немир, тегоба, изнервира.
Англиски: disturb Турски: sıkılmak Албански: sakëlldis, shqetësoj
Употреба: Разговорно
Примери:
Ако го сакалдисаш мајсторот, тешко тебе.
2. (се сакалдиса) – се вознемири, се изнервира
Англиски: worry Албански: sakëlldisem, nervozohem
Употреба: Разговорно
Примери:
Многу си се сакалдисал нешто.