а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

саз

мн. сазови
Вид збор: Именка, машки род
1. (само едн.) Растение што вирее во мочуришни места.
Латински: Typha latifolia Англиски: Bulrush Турски: saz Албански: kallame
Употреба: Ботаника
2. Музички инструмент, вид лаута.
Турски: saz
Употреба: Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи