а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

саем

мн. саеми
Вид збор: Именка, машки род
1. Повремена средба на продавачи и купувачи заради излагање на производи и склучување зделки.
Англиски: fair Албански: panair
Употреба: Економија
2. панаѓур
Англиски: fair Албански: panair
Употреба: Економија
Примери:
саем на техниката
саем на книгата
саем на примероци (мостри)
3. Објект, простории каде што се одвива саемот.
Англиски: exhibition center
Употреба: Архитектура и градба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи