а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

саемски

саемска
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на саем.
Албански: panairi
Употреба: Економија
Примери:
саемски стоки
саемски денови
саемски трговец
FlexiMac
 менување на македонски глаголи