а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

садоперка

мн. садоперки
Вид збор: Именка, женски род
1. Машина за миење садови.
Англиски: dishwasher
Употреба: Дијалектен збор , Технологија
2. Жена што пере садови.
Англиски: dishwasher
Употреба: Дијалектен збор , Економија
Примери:
Барам работа како помошник готвачка, може садоперка, хигиеничарка или нешто слично.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи