а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

садно

Вид збор: Именка, среден род
Рана на животни предизвикана од самарот, седлото.
Примери:
Му се отворило садно на грбот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи