а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

садница

мн. садници
Вид збор: Именка, женски род
Младо дрво предназначено за садење некаде.
Англиски: seedling
Употреба: Земјоделство
Примери:
Црничови садници.
Изведенки
садниче ср.
мн. садничиња
FlexiMac
 менување на македонски глаголи