а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

садизам

садизмот
Вид збор: Именка, машки род
1. Полова изопаченост каде што насладата се сврзува со причинување болка на лицето од другиот пол.
Англиски: sadism Албански: sadizëm
2. Насладување во туѓите маки.
Англиски: sadism Албански: sadizëm
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи