а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

саглам

Вид збор: Придавка
1. здрав, добар, сигурен, чесен
Англиски: sound Турски: sağlam
Употреба: Неменлив збор , Разговорно
Примери:
Со него можеш да правиш зделки, тој е саглам.
2. квалитетен, добар
Англиски: good Турски: sağlam
Употреба: Неменлив збор
Примери:
саглам изработка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи