а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сага

мн. саги
Вид збор: Именка, женски род
1. Старо усно или писмено предание кај нордиските народи за подвизите на боговите, кралевите, митолошките јунаци итн.
Англиски: saga Албански: sagë
Употреба: Литература
Примери:
исландска сага
2. Долго прозно дело, обично во неколку книги.
Англиски: saga Албански: sagë. baladë
Употреба: Литература
Примери:
За него како и за другите романи од „Балканската сага“ пишуваат критичарите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи