а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

савана

мн. савани
Вид збор: Именка, женски род
Тропска област покриена со високи треви и ретки грмушки.
Англиски: savannah Албански: savanë
Употреба: Географија
Примери:
Животните доаѓаат до храна во саваните.
африканска савана
Изведенки
савански прид.
саванскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи