а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

савак

мн. саваци
Вид збор: Именка, машки род
Дел од воденичарскиот јаз каде што се вглавени горните краишта на буката.
Турски: savak
Употреба: Архаизам
FlexiMac
 менување на македонски глаголи