а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

саботнина

Вид збор: Именка, женски род
1. Помен на умрен кој се дава во сабота (до четириесет дена или до една година од смртта).
2. Обичај да првата сабота после свадбата, младенците одат кај некои од своите роднини, бидејќи според верувањето, таа ноќ не смееат да останат во својот дом.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи