а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

саботира

саботираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Направи, прави саботажа.
Англиски: sabotage
Примери:
Ни ја саботира секоја акција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи