а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

саботажа

мн. саботажи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9787
1. Противзаконско дејство што има за цел го попречи или доведе во опасност правилното работење на некое претпријатие, установа и сл.
Англиски: sabotage Француски: sabotage Албански: sabotazhë, sabotim
Употреба: Правда
Примери:
Саботажите се ширеа од ден на ден.
Стопанска саботажа.
2. Тајно дејство против остварувањето на нешто.
Англиски: sabotage Француски: sabotage Албански: sabotim
Примери:
Саботажа на мирот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК