а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ршум

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 49909
1. викање, лутина, разбеснетост
Англиски: fury
Употреба: Разговорно
2. неред, безредие, лом
Англиски: mess
Употреба: Разговорно
Примери:
Направи ’ршум.
3. голем пораз
Англиски: defeat
Употреба: Разговорно
Примери:
’Ршум го направи - му нанесе голем пораз.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК