а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рчка

рчкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 43464
1. задева
Англиски: annoy Албански: nguc, ngacmon
Употреба: Разговорно
Примери:
Не ме 'рчкај.
2. (се рчка) се задева
Англиски: annoy Албански: ngacmohen, ngucen
Употреба: Разговорно
Примери:
Децата се 'рчкаат.