а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рујница

мн. рујници
Вид збор: Именка, женски род
јадлива печурка
Латински: Lactarius deliciosus Англиски: Saffron Milk Cap Албански: lloj këpurdhe
Употреба: Ботаника
Примери:
Најзастапено е собирањето печурки од типовите вргањ, лисичарка, рујница и смрчка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи