а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рушител

мн. рушители
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29722
Човек што руши, уништува нешто.
Англиски: destroyer
Примери:
Рушителите на старата фабрика започнаа со својата работа рано наутро.
Изведенки
рушителски прид.
рушителскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК