а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рушевина

мн. рушевини
Вид збор: Именка, женски род
разрушен, урнат објект
Англиски: ruin
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Планинарскиот дом уште е рушевина.
Како минувале годините станот станал рушевина со постојаното складирање на скапаните предмети.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи