а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ручка

ручкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 42093
(кај малите деца) папа
Англиски: eat
Употреба: Деминутив
Примери:
Сега детето треба да ручка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК