а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

руча

ручаат; ручале
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 4008
1. Изеде, јаде ручек.
Англиски: lunch Албански: drekoj
Употреба: Гастрономија
Примери:
Седнаа да ручаат.
Уште не сме ручале.
2. касне, јаде
Англиски: dine Албански: han, kafshoj
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Слабо руча леб.