а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ручање

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
1. јадење ручек
Англиски: lunch Албански: drekim
Употреба: Гастрономија
Примери:
Салон за ручање.
Сервис за ручање.
Кола за ручање.
2. јадење, оброк
Англиски: dining Албански: ngrënie
Употреба: Дијалектен збор , Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи