а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рути

Вид збор: Глагол, несвршен
1. руши, урива, крши, кутина, кутка
Англиски: shatter Албански: prish, rrënoj
Употреба: Ретко
2. (се рути) се руши
Англиски: shatter Албански: prishet, rrënohet
Употреба: Ретко
Примери:
Се рути камен по камен; се рути карпа - мрак! (Рацин)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи