а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рутиште

мн. рутишта
Вид збор: Именка, среден род
(почесто мн.) руво, руба
Англиски: clothing
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Селаните беа во нови рутишта.
Во гатанка за роса - бели бисери на зелени рутишта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи