а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рутински

рутинска
Вид збор: Придавка
Што се прави по рутина, по вообичаен ред и постапки.
Англиски: routine
Примери:
рутински преглед
рутинска контрола
Рутинска воена вежба.
Изведенки
рутински прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи