а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рутинер

мн. рутинери
Вид збор: Именка, машки род
1. Човек што работи по еден утврден ред.
Англиски: old hand Француски: routinier Албански: rutinues
2. Вешт, извежбан, опитен човек.
Англиски: old hand Француски: routinier Албански: rutinues, njeri me eksperiencë
Примери:
Тој е политички рутинер.
Тој се експонира како извонреден рутинер.
Изведенки
рутинерски прид.
рутинерскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи