а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рута

мн. рути
Вид збор: Именка, женски род
Крпа, партал, облека што е како партал.
Англиски: rag
FlexiMac
 менување на македонски глаголи