а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рус

руси
Вид збор: Придавка
1. За коса, брада, мустаци - кој има бледожолта боја; за глава или лице кој е со такви влакна.
Англиски: blonde
Примери:
Не ми сечи русата глава.
Ја фати за русата коса.
2. За човек - кој има светла коса и светли очи.
Англиски: blonde
Примери:
русо момче
FlexiMac
 менување на македонски глаголи