а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

руски

руска
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на Русин или Русија.
Англиски: russian Албански: rrusisht
Примери:
руска песна
Изведенки
руски м.
руски јазик
Пример: Таа знаеше руски.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи