а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

русифицира

русифицираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Направи, прави руски по јазикот, обичаите.
Албански: rusizoj
2. (се русифицира) Стане, станува руски по јазикот, обичаите.
Албански: rusizohem
FlexiMac
 менување на македонски глаголи