а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

руса

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Лековита билка, расте како плевел со жолти цветови; при берење од растението капе портокалов сок што дразни.
Латински: Chelidonium majus Англиски: celandine Албански: bar i verdh, latrapec
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи