а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

русан

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Лековита билка со листови слични на јасен и цветови белузлави или розикави.
Латински: Dictamnus albus Англиски: burning bush
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи