а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

русалија

мн. русалии
Вид збор: Именка, машки род
Учесник во игри со сабји (верски обичај поврзан со празникот Дуовден).
Примери:
Русалиите се задржале и денес во гевгелискиот крај.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи