а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рурален

рурални
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на село или предел далеку од град.
Англиски: rural
Примери:
рурални области
рурален развој
рурални елементи
рурална средина
2. Карактеристичен за жителите на село.
Англиски: rural
Примери:
рурален туризам
Изведенки
руралност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи