а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рупа

рупаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. За добиток - јаде нешто раздробувајќи го со шум.
Англиски: crunch Албански: gërmis
Примери:
Рупаше слатко кори од лубеница.
2. Јаде нешто тврдо раздробувајќи го со шум.
Англиски: crunch Албански: gërmis
Примери:
Само бонбони рупаше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи