а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рунолист

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Повеќегодишна планинска билка со бели цветови во форма на ѕвезда со густи влакненца по стеблото и листовите.
Латински: Leontopodium alpinum Англиски: Edelweiss Албански: edelvajs, lloj bime
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи