а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рунда

мн. рунди
Вид збор: Именка, женски род
1. Во боксот или во спортски натпревар определено време или фаза од борбата.
Англиски: round Албански: raund
Употреба: Спорт
Примери:
Нокаут во првата рунда.
2. Порачка на пијалак за сите на масата.
Англиски: round Албански: raund, cikël
Употреба: Гастрономија
Примери:
рунда пиво
FlexiMac
 менување на македонски глаголи