а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

руна

мн. руни
Вид збор: Именка, женски род
Стари писмени знаци на северните германски племиња, најчесто на Скандинавците.
Англиски: rune
Употреба: Лингвистика
Примери:
Зборот руна е од готско потекло и означува тоа што се крие, што е тајна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи