а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

румен

румени
Вид збор: Придавка
1. За лице или човек - покриен со руменина.
Англиски: healthy
Примери:
румено лице
со румени образи
2. Ален, кој има златно-црвеникава боја.
Англиски: reddish
Примери:
румен изгрев
румени јаболка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи