а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

руменолик

руменолика
Вид збор: Придавка
Кој е румен, кој има румено лице.
Употреба: Поетски збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи