а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

руменина

руменината
Вид збор: Именка, женски род
1. Румена боја, обично по лице, усни и сл.
Англиски: ruddiness Албански: kuqëllim
Примери:
Ќе ја познаеш по руменината на лицето.
2. Румена боја, обично на сонце, небо и сл.
Англиски: redness Албански: kuqëllim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Руменината на сонцето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи