а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

руменее

(се) руменеат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Станува румен, се покрива со руменина.
Англиски: blush Албански: skuqem
Примери:
Образите и руменееја пред него.
Се срамуваше, се руменееше.
2. Се обојува со румена боја, се изделува со својата румена боја.
Англиски: redden Албански: skuqem, kuqëlloj
Примери:
На исток руменееше зората
Во далечината се руменееја планинските врвови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи