а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рукола

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Едногодишно растение чии листови се користат за салата.
Латински: Eruca sativa Англиски: arugula Албански: arugula, lloj sallatë
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
Потоа марула, ама и домат со рукола.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи