а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ружин

Вид збор: Придавка
Подготвен од ружи; кој се добива од ружи.
Примери:
Ружина вода.
Ружино масло.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи