а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ружа

мн. ружи
Вид збор: Именка, женски род
1. Декоративно растение со стебло покриено со боцки и убави, обично мирисливи, цветови во разни бои и цветот од ова растение.
Латински: Rosa damascena Англиски: rose Албански: trëndafil
Употреба: Ботаника
Примери:
дива ружа
зимска ружа
питома ружа
ружа јазачица
2. Украс во вид на ружа.
Англиски: rose Албански: trëndafil
Примери:
Ги извалка ружите на ѕидот.
Изрази
(разг.) Не му цутат ружи - не му оди баш најдобро.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи